W mistrzowskich kolorach
13 lipca 2018


Jak osiągnąć wielki efekt za pomocą naprawdę minimalnego detalu? Odpowiedzią może być seria Jung LS 990 Les Coleurs® Le Corbusier.

Nie od dziś wiadomo, bo też wcale się z tym nie kryję, że uwielbiam mocne barwy. Kto mnie zna "prywatnie", ten wie, że szmaragdowe szaliki, cytrynowe sukienki i różowe marynarki to nieodłączne składniki mojej gaderoby. Soczyste odcienie lubię także we wnętrzach. Dlatego kiedy dostałam propozycję omówienia w Dzień Dobry TVN tematu pod roboczym tytułem "Kolorowo mi", byłam w siódmym niebie.

Ściągnięcie do studia mebli i dodatków w jaskrawych kolorach wcale nie było łatwe, bo, wbrew pozorom, nie ma ich w sklepach zbyt dużo. Ostatecznie jednak udało mi się znaleźć kilka fajnych przykładów, głównie dzięki uprzejmości firm 9design, Dutch House, Kartell, Benjamin Moore i Sarmatia Trading (którym jeszcze raz serdecznie dziękuję). Wśród całego tego bałaganu, na pierwszym planie scenografii stał puf z czterema pudełkami. To były klasyczne włączniki LS 990 firmy Jung w kolorach Les Couleurs® Le Corbusier. Na koniec naszej rozmowy okazało się, że właśnie one najbardziej zaciekawiły prowadzących program.


Kolorowe włączniki marki Jung wzbudziły duże zainteresowanie podczas telewizyjnej audycji "Dzień Dobry TVN". Od lewej: Andrzej Sołtysik, Anna Kalczyńska i ja, Ewa Mierzejewska. Trzymam w dłoniach włączniki.


Włączniki z kolekcji Jung LS 990 Les Coleurs® Le Corbusier prezentowane w telewizji.

Mimo niewielkich rozmiarów, kolorowe włączniki i wszelkie gniazdka (!!!) są bardzo mocnym i widocznym elementem wnętrza. Uzupełniają projekt i zamykają całość kompozycji kolorystycznej lub przeciwnie - przełamują monotonię, wprowadzając akcent zdecydowany, przewrotny i niespodziewany. Wszystko zależy od tego, jak dobierzemy kolor - na zasadzie kontrastru czy harmonii. Warto eksperymentować, bo efekt bywa zaskakująco dobry.


Jeśli chcesz uczynić włącznik niewidzialnym, wybierz ten, którego kolor będzie jak najbardziej zbliżony do tła.


Jeśli zdecydujesz się na włącznik o barwie kontrastującej ze ścianą, będzie on pełnił funkcję mocnego i widocznego detalu.

Seria Jung LS 990 Les Couleurs® Le Corbusier to jednak coś dużo więcej niż po prostu "kolorowe włączniki i gniazdka". Stoi za nimi długa historia z najsłynniejszym architektem naszych czasów w roli głównej. Są wyjątkowym produktem w portfolio niemieckiej firmy Jung, o której pisałam tutaj: https://bit.ly/2Jy2XmU . (Bardzo gorąco zachęcam do kliknięcia w ten link i zajrzenia do mojego artykułu - aby zrozumieć, na czym polega fenomen Junga i dlaczego akurat ta firma wykorzystała dorobek mistrza do stworzenia tak niebanalnej kolekcji).

Przypomnę tylko, że Jung istnieje od 1912 roku, a same proporcje włączników z serii LS 990 zostały opracowane już 50 lat temu. Wykonywane są z różnych materiałów. Te z kolekcji "kolorowej" zrobione są z duroplastu i mają przyjemną w dotyku, satynową powierzchnię.


Jedną z najważniejszych zalet włączników Jung jest satynowy, miły w dotyku materiał.

Kolekcja Jung LS 990 Les Couleurs® Le Corbusier to włączniki w 63 odcieniach z palety  Le Corbusiera. Dla porządku: Le Corbusier, a właściwie pochodzący ze Szwajcarii Charles-Édouard Jeanneret-Gris, żył w latach 1887-1965. Był to genialny architekt, urbanista, malarz, designer i rzeźbiarz. Czołowy przedstawiciel międzynarodowego modernizmu. Jego działalność wywarła tak ogromny wpływ na współczesną architekturę, że wielu ekspertów uważa go wręcz za TWÓRCĘ tejże architektury. Dość powiedzieć, że to jemu "zawdzięczamy" istnienie bloków mieszkalnych. Ale to całkiem inna historia...


Teoria kolorów stworzona przez twórcę współczesnej architektury znakomicie sprawdziła się (i sprawdza do dziś) w praktyce.

Dla Le Corbusiera kolor był bardzo ważny. Doceniał jego rolę także w architekturze. Był zafascynowany harmonią barw występujących w naturze i chciał wykorzystać je w swoich dziełach. W tym celu skomponował dwie "klawiatury" ("polichromie") kolorów. Pierwszą opublikował w 1931 roku, drugą w 1959 roku.

Uwaga, cytat:

"Kolory w architekturze mają równie silne znaczenie jak plan budynku lub jego przekrój, nawet większe: polichromia jest elementem planu budynku i jego przekroju." (Le Corbusier)


Le Corbusier jako jeden z pierwszych architektów dostrzegł i docenił rolę koloru w architekturze.

Korzystając ze swojego doświadczenia jako artysty, mistrz Le Corbusier dokonał wyboru pigmentów i stworzył spójny system kolorystyczny, w którym wszystkie odcienie mogą być ze sobą mieszane i zestawiane w harmonijny sposób. System ten, zwany Les Couleurs, okazał się uniwersalny i ponadczasowy. Nadal sprawdza się w architekturze i znajduje w niej praktyczne zastosowanie - oprócz włączników ściennych produkowane są m.in. wykładziny, tapety i farby w kolorach Le Corbusiera.

Z palety mistrza mogą jednak korzystać tylko wybrane marki. Międzynarodowe prawa patentowe należą do firmy Les Couleurs Suisse AG z siedzibą w Zurychu. To ona oferuje licencje umożliwiające użytkowanie oryginalnych kolorów z systemu Le Corbusiera.

Więcej ciekawostek związanych z kolekcją Jung LS 990 Les Couleurs® Le Corbusier możecie przeczytać tutaj: https://www.jung.de/pl/3714/produkty/serie-osprzetowe/ls-990-les-couleurs-le-corbusier/.


Tu niczego się nie da ukryć. W minimalistycznym wnętrzu ważny jest każdy szczegół. Nawet tak drobny element jak gniazdko w ścianie.

 

Tak, można wybrać białe. Pytanie tylko, czy zawsze to najlepsze rozwiązanie?


Artykuł powstał we współpracy z firmą Jung.