Ich wysokość drzwi
29 września 2015


Czy zauważyliście, że ostatnio zapanowała moda na nietypowe drzwi? Pisząc "nietypowe", mam na myśli przede wszystkim drzwi wysokie. nacznie wyższe od tradycyjnych. Oraz oraz takie, które nie mają normalnej ościeżnicy i opaski, za to są idealnie wkomponowane w powierzchnię ściany. 

O tym, jak bardzo ważna jest wysokośc drzwi we wnętrzu, przekonałam się, odwiedzając ostatnio nowe mieszkanie moich znajomych. Mieszkanie ma mniej niż osiemdziesiąt metrów kwadratowych, a wygląda na sto. To zasługa nie tylko mądrego rozplanowania pomieszczeń, ale też ich wysokości. I właśnie bardzo wysokich, prawie trzymetrowych drzwi.

Jedno i drugie - drzwi ponadwymiarowe i drzwi "wtopione" w ścianę - proponuje polska marka Piu Design stworzona przez Dorotę Warych. To właśnie Dorota wytłumaczyła mi, dlaczego wyprodukowanie takich rewolucyjnych drzwi w ogóle było możliwe. Jaka technologia za tym stoi. Postaram się wam to przekazać w sposób najbardziej przystępny.
 


Do niedawna podstawowym materiałem, z którego produkowano skrzydła i ościenice drzwi, było drewno. Teraz coraz większą popularnością cieszą się drzwi oparte na konstrukcji aluminiowej. I w tym materiale tkwi sedno sprawy. Aluminiowa ościeżnica może być zlicowana ze ścianą, niewidoczna. Niewidoczne mogą być również zawiasy. Dzięki temu drzwi stają się lekkie, nowoczesne. Niby są, a jakby ich nie było.
 


Nowością jest także aluminiowa konstrukcja samego skrzydła drzwiowego. Gwarantuje ona wysokość skrzydła do 300 cm i pozwala na pokrycie drzwi dowolnym materiałem, np. betonem architektonicznym, spiekami kwarcowymi typu Laminam (o tym innowacyjnym materiale pisałam w artykule tutaj), skórą, płytą lakierowaną, szkłem typu Lacobel, lustrem, filcem, drewnem, tapetą itp. 

Ponadto zastosowanie aluminiowej ościeżnicy i aluminiowego skrzydła umożliwia produkowanie drzwi bardzo wysokich, które optycznie "podnoszą" wysokość wnętrza. Aluminium w przeciwieństwie do drewna nie odkształca się pod wpływem temperatury i zmiany wilgotności powietrza. Dlatego nie ma tu ryzyka "wypaczania się" drzwi. Piu Design wykonuje drzwi w standardowej wysokości 280 cm, ale możliwe jest ich podwyższenie. 
 


Dzięki tym nowatorskim rozwiązaniom drzwi mogą być wyeksponowane we wnętrzu lub przeciwnie - ukryte w materiale, którym wykończyliśmy ścianę wokół nich. Ta swoboda kreowania sprawiła, że projektowaniem drzwi zajmują się dziś najbardziej doceniani designerzy. Dla Piu Design projektują na przykład Tomasz Augustyniak czy Dominika Rostocka.

Poniżej prezentuję kilka przykładów ciekawych wykończeń proponowanych przez Piu Design.
 

Spieki kwarcowe, czyli Laminam

 

Stiuki

 

Fornir drewniany

 

Lite drewno

 

Fototapeta

 

Tapeta

 

Farba


Więcej informacji na temat marki Piu Design znaleźć można na stronie www.piudesign.pl oraz na profilu marki na Facebooku: https://www.facebook.com/PIUdesign