Twardy jak skała
Zdjęcia: serwis prasowy firmy Pyramis     
4 grudnia 2014


Jak dobrze wybrać zlewozmywak? Jaki kupić? Z jakiego materiału wykonany? Niezłym pomysłem jest zainwestowanie w porządny zlewozmywak z kompozytu kwarcowo-żywicznego. Polecam wszystkim. Trudniej go zarysować ani w inny sposób uszkodzić. Świetnie wygląda mimo upływu czasu i co najważniejsze nie trzeba go bezustannie wycierać "na błysk",  bo nie zostają na nim ślady po kroplach wody. Taki zlewozmywak przez całe lata wygląda bez zmian i jest naprawdę trwały. 



Zaraz, zaraz, zapytacie. Co to znaczy "kompozytowy"? Przecież każde dziecko wie, że ten czarny element na zdjęciu powyżej, to zlewozmywak granitowy. A nieprawda! Ta nazwa jest zwyczajowo przyjęta, ale nie do końca precyzyjna. Oczywiście istnieją zlewy z prawdziwego granitu - które zamawiamy u kamieniarza. Taki zlew zwykle występuje jako całość z granitowym blatem. Jest szlachetny, elegancki, waży tonę i kosztuje tyle, ile produkt z prawdziwego kamienia kosztować powinien. Czyli dużo.

Większość  zlewozmywaków, które zwane są "granitowymi" z kamieniem nie ma wiele wspólnego. Te produkty nie są wykonane z jednego bloku granitowego, lecz  z mieszaniny: kwarcu, czyli piasku, żywicy i barwników. Taki zlewozmywak jest w 80% wykonany z naturalnego materiału - piasku. Dlatego ogromnie ważna jest jakość tego surowca i to ona w dużej mierze decyduje o jakości produktu finalnego. 
 


Tu ciekawy przykład: firma Pyramis. Produkuje wysokiej jakości zlewozmywaki od pięćździesięciu lat. Założył ją w Salonikach Grek, Aleksandros Bakatselos i do dziś rodzina założyciela jest właścicielem firmy. (Jak ja lubię takie historie!) Tyle że dziś to już nie mała rodzinna firma, lecz ogromne przedsiębiorstwo, które swoje produkty - zlewozmywaki kompozytowem, ze stali nierdzewnej, szklane oraz baterie kuchenne - sprzedaje do 65 krajów świata. 
 


Ale wracając do jakości i do piasku... Firma Pyramis znalazła sposób na uzyskanie materiału kompozytowego najwyższej jakości (zarejestrowała go nawet pod własną nazwą Pyragranit ®). Otóż Pyramis sprowadza piasek z wyspecjalizowanych niemieckich kopalń, gdzie piasek jest odpowiednio przesiewany, preparowany i poddawany procesowi zaokrąglania ziaren. Tak! To nie pomyłka. Wyprodukowany z tych zaokrąglonych ziaren zlewozmywak jest znacznie bardziej odporny na zabrudzenia i mniej się rysuje. 

 

Zlewozmywaki kompozytowe mają różne ceny. Na popularnej porównywarce cenowej są zlewozmywaki "granitowe"  i za 138 zł, i za 4800 zł. Skąd ta różnica? Na pewno jak w każdej innej dziedzinie ważna jest marka. Ale dużo poważniejszy wpływ na cenę tych produktów ma zastosowana do ich produkcji technologia.



Najtańsze zlewozmywaki z produktowane są metodą ciśnieniową - polega ona na zwyczajnym wypełnieniu formy masą kompozytu, która zastyga na skutek reakcji chemicznej zachodzącej w mieszance. Niestety podczas tego zastygania w masie mogą tworzyć się bąble powietrza, przez co zlewozmywak jest bardziej kruchy. Co ciekawe, wspomniana reakcja chemiczna może trwać nawet pół roku. To dlatego niektóre zlewozmywaki z kompozytu mają taki mocny, niezbyt przyjemny zapach.
 


Droższa metoda, tak zwana grawitacyjna, nie powoduje wydzielania żadnych zapachów, a wyprodukowane nią zlewozmywaki są znacznie twardsze. Metoda grawitacyjna wymaga jednak bardzo drogiej linii produkcyjnej. A na nią stać tylko nieliczne firmy.

Na koniec zapraszam na konkurs! Firma Pyramis, która użyczyła mi zdjęć i udzieliła potrzebnych do tego artykułu informacji, ufundowała także zlewozmywak dla jednego z czytelników mojego serwisu ewaiwnetrze.pl

Zapraszam! Konkurs jest  tutaj.